top of page

Buyukcekmece , Istanbul

doga evleri

09  /   2020

Konut

Designer: Anıl AKAY

            Aslı YAŞAR

           Aysu AKDENİZ

Tasarım-Proje

 Doğa Evleri 105 Büyükçekmece İstanbul’da bulunan büyükçe bir arsa üzerine inşaa edilip, 5 kişilik aile için tasarlanmıştır. 1530 m² bir arsa üzerine inşa edilen, 270 m² alana yayılan yeni üç katlı yapı toplam 800 m² yaşam alanı sunar. Yapının halihazırdaki mevcut yapısına ek fonksiyonlar ve kütleler entegre edildi. Böylece her ihtiyaca cevap olacak Doğa Evleri 105 yeni ve daha iyi versiyonuyla kullanıcı için barınma ihtiyacından çok daha fazlası oldu.

 Ev geniş peyzaj alanı ve havuzu ile birlikte ev sakinlerin kaliteli zaman geçirmeleri için tasarlandı. Havuz; malzemesi ve dokusuyla bahçede yerini sakince alırken, çevresindeki güneşlenme, barbekü ve sirkülasyon alanı sayesinde birçok sosyal aktiviteye ev sahipliği yapar. Peyzaj içerisinde heykelsi merdiven, dış mekanda dikey sirkülasyona hizmet etmekte ve farklı yüksekliklerde spor aktivitelerine imkan sağlamaktadır. Kot farkının villaya sağladığı avantajlardan biri alternatif mekanlar oluşturarak hobi alanı gibi kişiye özel tasarlanan mekanlara ev sahipliği yapmak oldu.

 Evin bodrum kattındaki garaj içerisindeki girişi ile birlikte zemin katta da bir ana girişi bulunmaktadır. Bodrum kattaki garaj alanından iç mekana ve sebze bahçesine erişim sağlanabilmektedir. Ev girişinde geniş bir hol bulunmaktadır. Holde kullanıcı ihtiyacını karşılayacak boy dolapların yanı sıra görüntüyü hafifletecek oturma yüzeyi ve fonksiyonel bir askı sistemi kurgulanmıştır. Böylece girişteki oyuncak odasının duvarında yaratılan açıklık, alana derinlik katarak içeride zaman geçiren çocuklarının ev sahibi tarafından kontrolünü sağlanmış oldu. Kullanıcının özel isteği doğrultusunda tasarlanan kuş evi ise oyuncak odasında yerini buldu. Bodrum katta ev sakinlerinin çoğunlukla kullanacağı mutfak ve yaşam alanının yanı sıra ıslak hacimi olan misafir odası, çamaşır odası, yardımcı odası, genel wc ile birlikte doğal ışık almayan alan sinema odası kurgulandı.

 Zemin katta ebeveyn odası, ofisi ve banyosunun yanında misafirlerinin ağırlanacağı salon ve entegre bir yemek alanı bulunmakta. Büyükçe bir mutfak kurgusu ile büyük açıklıkları olan kış bahçesi zemin katta iyi bir yaşam deneyimi sunmaktadır. Kış bahçesi geniş açıklıkları sayesinde de gösterişli havuz manzarasını iç mekana davet eder.

 Birinci kat evin üç çocuğu için ayrılmıştır. Her bir çocuğun kendisine geniş odalarında ıslak hacimleri yer almaktadır. Buna ek ev sakinlerinin müzik faliyetleri için akustik bir oda kurgulandı. Ayrıca arazinin en görkemli peyzaj alanına bakan farklı oturma seçenekleri sunan geniş teras alanı kesinlikle sıcak aile sohbetlerine ev sahipliği yapacak.

 Kendine has dokusu ve kullanıcıya özel tasarımları ile boy gösteren Doğa Evleri 105’in iç mekanında, çeşitli bitkiler, renkli kumaşlar kullanılarak benzersiz malzemelerle sıcak bir şekilde uygulanmıştır. Kapılar, kitaplıklar, çalışma masası, karyola, giyinme odası, yatak odalarındaki raflar ve merdiven dahil olmak üzere özel yapım ahşap mobilyalar genel estetiğe katkıda bulunuyor.

bottom of page