top of page

Sisli,Istanbul

sarten
flex office

01  /   2023

Office

Designer: Anıl AKAY

          Rukiye GÜNEŞ

Tasarım-Proje

Sarten Ambalaj, İstanbul Levent’de bulunan Ferko Signature yapısında bulunuyor.Daha önce tasarlanan ve uygulanan çalışma mekanına ek olarak projelendirilen bu 370 m² alanın çalışanlar için esnek çalışma alanları, kafe, etkinlik alanı ve yönetim kurulu toplantı odası gibi farklı ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte bir tasarım yapılması bekleniyordu.

Alanın Sarten çalışanları ve misafirleri için farklı alternatifler yaratması hedeflenmiştir. Esnek çalışma alanları  ve açık plan düzeni ile genişçe farklı işlevlere imkan sunan ortak alanlar açıkça tanımlanıp,  algılanan alan 370 m²’den  566 m²’ye çıkartılmıştır.

Mekan, bizi tüm mekana yayılmış zemin hareketlerinin başladığı bir vestiyerle karşılıyor. Mekana giriş yaptığımız ilk andan itibaren ,duvar ve tavandaki metal perforelerimizden sızan ışıklar sayesinde yıldızların altında yürüyormuş hissine kapılırken; bir yandan da sanatın Sarten’deki önemini görebileceğimiz küçük bir sergi bölümüyle karşılaşıyoruz.

Alternatif çalışma durumlarına fayda sağlayacak kabinlerin olduğu koridor, ‘’Say something’’ bölümüyle başlıyor. Bu duvarla birlikte, kullanıcıların mekanla birebir etkileşimde olmaları ve kendilerini oranın bir parçası gibi hissetmeleri hedefleniyor. Koridorun devamında ise mekanın ortasında atıl kalan kolonla birlikte çözümlenmiş, kişiye özel dolap sistemi ve bunu destekleyen raf düzeni mevcut. İhtiyaca yönelik bu durum, firmayı iyi temsil eden mavi ve bordo renklerin kullanımı sayesinde kurumsallığı öne çıkarıyor. Esnek çalışmalara uygun eğlenceli detaylar ve ayrıntılarla çevrelenmiş kabinlerde sarıdan turuncuya birbirini takip eden renklerin 3 tonu hakim. Kabinler, zemin kotundan sonra dört basamak kademelendirilerek, aynı m² üzerinde daha fazla çalışma biçimine hizmet etmesi planlandı. Camdan kitaplıkla kurgulanmış kitap okuma alanı sayesinde hem mekanı kesmeden boğaz manzarasından faydalanabiliyorken hem de gerektiğinde bu alanda firmanın Youtube videolarının çekileceği atmosferi yakalayabiliyoruz.

Mekandakilere maksimum görüş imkanı sağlayacak şekilde planlanan bunun yanında farklı işlevlere olanak sağlayan bu geniş alanda mekansal değişimi, tavan tasarımı ve malzeme kullanımı üzerinden bariz bir şekilde algılayabiliyoruz. Bu mekansal saydamlığın oluşması ile birlikte kullanıcılar alandaki her pozisyondan birbirlerini hissedebilmektedir.

Mekanın genişçe algılanan kalan kısmını ele aldığımızda ilk olarak organik formuyla biçimlenmiş bir tribün hattı ve bar alanı karşımıza çıkıyor. Zemin ve tavan tasarımlarını da bu iki ana birimin hareketleri biçimlendiriyor. Tavanda ve pencere önlerindeki zemin hattında kullanılan bitkiler ile kapalı bir mekanda insan-doğa etkileşiminin geliştirilmesine olanak sağlanıyor.

Tribün hattının bitimine konumlandırılmış akustik perde sistemi mekana renk ve derinlik katmakla kalmıyor, 23 kişilik yönetim kurulu toplantılarına da ev sahipliği yapıyor. Mekanın genel akustiğini perde ile birlikte görkemli keçe tavan elemanı ve tribünde kullanılan kumaşlar devralıyor.

Mekanın kimliği ile birlikte ve çeşitli oturma seçenekleri tasarlayarak ziyaretçiler için konforlu bir ortam sağlayan Sarten Esnek Ofisi tasarımı, dinlendirici bir mola için farklı oturma seçeneklerini sunuyor.

bottom of page