top of page

Sisli,Istanbul

sarten
flex office

01  /   2023

Office

Designer: Anıl AKAY

           Aysu AKDENİZ

Tasarım-Proje

Sarten Ambalaj, İstanbul Levent’de bulunan Ferko Signature yapısında bulunuyor.Daha önce tasarlanan ve uygulanan çalışma mekanına ek olarak projelendirilen bu 370 m² alanın çalışanlar için esnek çalışma alanları, yemekhane, etkinlik alanı ve yönetim kurulu toplantı odası gibi farklı ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte bir tasarım yapılması bekleniyordu.

 Alanın Sarten çalışanları için farklı alternatifler yaratması hedeflenmiştir. Esnek çalışma alanları  ve açık plan düzeni ile genişçe farklı işlevlere imkan sunan ortak alanlar açıkça tanımlanıp, oluşturularak algılanan alan 370 m²’den 500 m²’ye kadar çıkarıldı.

 İç mekana girildiği anda kullanıcıyı içine çeken ve yönlendiren zemin tasarımı ile karşılaşıyoruz. Sirkülasyon ve sabit mobilya yerleşim hareketine uyum sağlayan bu tasarım aynı zamanda da ofisin kendisi için görsel bir kimlik oluşturuyor. Mekanın dikkatleri üzerine çeken kısmı şüphesiz organik formuyla tribün alanı, formunun yanında dokusu ve malzemesi ile kullanıcıyı mekana davet ediyor.Tribün üzerinde kullanılan elemanlar ve mekansal ayarlamalar, insanların bedensel refleksleriyle somut bir ilişki yarattı.

  Ofis, çevredeki yüksek binalar ile kurumsal bir ilişki kurmaya çalışırken, birlikte yemek yenilen sofralara, sıcak çalışma ortamlarına renk ve malzemeleriyle gönderme yapmaya devam ediyor.

  Esnek ofis içerisindeki ‘’Explore Zone’’ gibi etkileşimli yüzeyler kullanıcıların birbirleriyle ve mekanla etkileşimini güçlendirmekle kalmıyor, devinimli bir iç mekan oluşturarak atmosfedeki sakinlik ve sıcaklığı kırıp dinamik yüzünü bize gösteriyor. Ayrıca her bir ofis için ayrılan alanlar dışında da dinlenme alanı, oyun odası, toplantı odaları, işe konsantre olunması için kabinler gibi farklı çalışma biçimlerine olanak sağlamayı planladık. Alternatif çalışma ortamları sağlayan kabinleri genel kottan yükseltilerek, turuncu ve mavi dolayısıyla komplementer renklerden seçildi, alan nötr bir görünüm kazandı.

 Pencere önündeki alanda tasarlanan zemin ve tavandaki mekanı taklit eden hareketler ile birbirine bağlanan köşede bitkiler ve kullanıcılar için ışıktan tam anlamıyla yararlanılmıştır. Bu alan, İstanbul manzarasını seyreden ve tadını çıkaran insanlar için gerçekten rahatlatıcı bir dinlenme alanı haline geliyor. Aynı zamanda çalışma alanı ile dış ortam arasında bir tampon görevi görüyor. Mekanda bitki kullanımına oldukça önem verilmiştir. İnsanın yaşadığı her yerde bitki de yaşar. Yaşamın sürdüğünün en önemli kanıtlarından biri mekandaki bitkilerdir.

 Yemek dağıtımı ve davet anlarında servis yapılan bar alanı sadece bu anlarda açık kalacak şekilde alan yönetimi yapıldı. Kullanılmadığında kapatılarak mekana bordo metal bir doku kazandırarak dinamik yüzüne atıfta bulunur. Davet zamanında zemine extrüde edilmiş masaların amaca uygun yükselip eyleme katkıda bulunması tribünün eğlenceli detaylarından sadece biri.

bottom of page