top of page

Riva , Istanbul

DUSLER VAdisi

01   /   2022

Konut

Designer: Anıl AKAY

           Aysu AKDENİZ

Tasarım-Proje

 Eskiden Rhebas, şimdiki ismiyle Riva…Düşler Vadisi ‘nin bulunduğu Beykoz'un bu şirin sahil kasabasındaki projemiz iki katlı 2+1 ev sahibinin günlük yaşamdan uzaklaşabileceği bir tatil evi.

 Evet bu projede bir tatil evi göreceksiniz. Şehir dışında dinlenmek ve rahatlamak için üç kişilik aileye tasarlanan bu ev sıklıkla misafirlerin ağırlandığı etkileşim, samimiyet ve esnekliğin olduğu sessiz bir yer olarak aile haftasonu fikrini benimsiyor.

 Bahçe katında yaşam alanı ve mutfak ile çamaşır odası ve genel wc yer alıyor. Yaşam alanı içindeki şömine ve televizyon ünitesinin ve mutfağın açık plan düzeni ile herhangi bir duvarla bölünmemesi kesintisiz bir alan hissi oluşturur. Kesintisiz açık alana sahip küçük bir ev, ancak mekansal olarak cömert hissettiriyor ve dış mekanı içeri getirmeye her zaman odaklanılıyor. Katları birbirine bağlayan çelik halatlı uçan merdiven, farklı ambiyanslar arasında bir bağlantı görevi görüyor. Üst kattaki yaşam alanlarını keşfetmeye davet ediyor. Salonda manzarayı çerçeveleyen açıklıklar ve dış mekana açılan sürgülü cam kapılar doğal ışık sunarken, toprak tonları rahatlatıcı bir ortam yaratarak tasarımının güzelliğini gözler önüne seriyor. İç mekan, beton konsol gibi baştan sona eğlenceli ayrıntılarla tamamlanırken, tercih edilen malzemeler beton ve ahşap olarak sergileniyor.

 Zemin kat olarak tanımlanan üst katta yatak odaları ve ıslak hacimler yer aldı. Yatak odasında oldukça fazla depolama alanı kurgulanıp birimlerin içine makyaj masası yerleştirildi. Açık şekilde planlanan odanın atmosferine açık planlı ıslak hacim eşlik ediyor. Dresuar duvarına büyükçe bir ayna tam karşısına da görkemli bir aydınlatma seçildi. Böylece merdivenden çıkarken görüş alanınıza giriyor ve pervazsız ahşap kapılarla sıcak bir ambiyansı olan koridora bir taç gibi yerleşiyor.

bottom of page