top of page

Gebze, Kocaeli

can varil

01  /   2023

Ofis

Tasarımcı: Anıl AKAY

              Aysu AKDENİZ

Tasarım-Proje

Danışmanlık

Geri dönüşüm için üzerine düşen görevi gerçekleştiren Gebze’deki Can Varil Firması’nın cephe ve iç mekan tasarım proje süreci Mean Mimarlık tarafından tamamlandı. Halihazırda çelik konstrüksiyonu olan projenin konstrüksiyonu kullanarak iç mekanını ve cepheyi yeniden şekillendirip, tanımlandırdık. Cephede tabela için yapılan çelik, tasarımı etkileyen unsurlardan biri oldu. 60 santimetrelik bir kompozit çerçeve ile cephede derinlik yaratıldı. İleride cephenin kalan alanı kapatması ihtimali için tamamlanmış cephe alternatifleri çalışılarak gelecekteki olasılıklar keşfedildi . Uzun vadede tasarlanan cephe ile uyum sağlaması ilk kriterdi. Odaların konumlarına göre açıklıklar ve güneş kırıcılar belirlendi.

 295 m² kapalı alana sahip ofis katı,yönetici odaları, muhasebe, satın alma, müdür odası ve gerekli tüm ıslak hacimlerin yer aldığı toplantı odası merkezli bir alana dönüştürdü. Muhasebe alanı için bir arşiv odası tasarlandı ve depolama imkanı arttırıldı. Yemekhane katı ve mutfak alt katında 100 m² alana yayıldı. Toplantı odası mekanda çevresinde sirkülasyonun sağlandığı bir ada gibi yer almaktadır. Görkemli bir toplantı odası ile gözleri üzerine çeken koridordaki tavan tasarımı yönlendirme işlevini yerine getirdi. Birbiri ile birleşen gözün tamamladığı fuga detayları mekana şüphesiz sade bir dokunuş yaptı.

Müşteri ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda hazırlanan mobilya tasarımlarının ortak dili belirlendi ve ahşap ağırlıklı mekana ahşap mobilyalar yerleşti. Bu malzeme kullanımı mekana kimlik kazandırmak için önemliydi. Hareketli mobilyalar ile birlikte de oluşturulan bu mütevazı renk paleti ahşabın kendisini göstermesine izin verdi. Ahşap modüller, o koridorda yürüyen kullanıcın ellerine sıcak bir his ve doku verirken mekandaki yürüme deneyimleri arasında dinamik bir ilişki yaratıyor.

bottom of page