top of page

İstanbul

bosch siemens hausgeräte

01  /   2023

Ofis

Tasarımcı: Anıl AKAY

              Aysu AKDENİZ

Tasarım-Proje

     Taahhüt

 Bosch Siemens Ev Aletleri için tasarlanan ofis Arnavutköy’de yer almaktadır. 2360 m² alanı ofis için tasarlanmıştır. Yemekhane ve soyunma alanları gibi diğer ihtiyaçları karşılayacak 600 m² alan daha tasarıma eklenmiştir.

 4 No’lu ve 2 No’lu olmak üzere iki farklı ofis alanı bulunmaktadır. 30 kişilik bir tane, 10 kişilik iki tane toplantı odası barındıran 4 No’lu Bağımsız Bölüm 28 kişiye açık ofiste çalışma alanı sağlar. Bir tane müdür odası ve kabinlerle birlikte oldukça fonksiyonel bir kat planına sahiptir. 2 No’lu Bağımsız Bölüm içerisinde iki müdür odası,16 kişilik açık ofis alanı, bir toplantı odası ve sayıca fazla alternatif çalışma alanları sunmakta. İki bölümün kendine ait sosyal alanı mevcuttur.

 Ofisin plansal yerleşimi açık ofis alanında sayıca fazla çalışanı birbirinden duvarlarla bölmek yerine mekandan rengi ve yüksekliği ile ayrışan açık mekanlarla ayırmıştır. Böylece çalışma, toplantı, telefon kabinleri, yazıcı alanları ve alternatif çalışma mekanları oluşur.

 Proje açık ofisler dışında oluşturulan bu alternatif çalışma imkanı sunan alanlar sayesinde esnek bir şekilde çalışmak için sakin ve ferah bir ortam sunar. Alan nötr tonlarda tasarlanmıştır, ancak vurgulu turuncu duvar, iç tasarımın ayırt edici bir özelliğidir. Farklı alanları tanımlamak için B/S/H ofisinde bu yönteme sıkça başvurulmuştur. Projedeki büyük açıklıklar sayesinde mekanda muhteşem bir aydınlık hakimdir. Bununla birlikte tavan tasarımı modülerdir ve alana özel çözülüp, kurgulanmıştır.

Ofisin iki bağımsız bölümünde de girişinden itibaren herhangi bir bölücü olmadan sadece zemin ve tavan tasarımı ile algılanan koridor bulunuyor. Mekan hem bölünmeden koridor hissini yaşatıyor hem de ferah bir ofis kimliğini koruyor.

 Geniş hacimler aynı zamanda firmanın güçlü kişiliğini yansıtması için özgün bir karaktere sahip olmalıydı, bu noktada Mean Mimarlık olarak ofis içerisinde çalışanlar için genişçe bir sosyal alan tasarladı. Dinlenme alanındaki tribün çalışanların gereksinimleri doğrultusunda ihtiyaca cevap oluşturan kapsamlı bir mobilya olacaktır.

Ofiste sınırları tanımlı oda duvarlarını kullanmayıp ve asgari sayıda bölüntülenmiş geniş hacimlerin çok yönlü kullanıma uygun planlamalarıyla eski nesil oda tipi kapalı ofislerden, kolektif kullanım imkanlarına olanak sağlayan yeni nesil esnek açık ofis tasarımlarına atıfta bulunuyor.

bottom of page