top of page

Bahçeşehir , İstanbul

akasya I 21

04   /   2023

Konut

Tasarımcı: Anıl AKAY

              Aysu AKDENİZ

Tasarım-Proje

Danışmanlık

İstanbul Bahçeşehir’de bulunan kendine has dokusuyla gözleri üzerine çeken üç katlı yapının tasarım, uygulama projeleri ve uygulama adımları birer birer tamamlandı.

 Proje geniş bir arsa üzerinde yer almaktaydı. Alanı ilk ziyaret ettiğimizde, bitki örtüsü çeşitli ve çok büyük ağaçlarla çevrili bir mülk ile karşılaştık, oldukça etkileyiciydi. Kış bahçesi cephesi ve site içi ana giriş kapısı ile iki erişim noktasına sahip. İlk adım taşına basıldığı andan itibaren kullanıcılar için tasarlanan yaşam deneyimi başlar.

 Bahçeşehir’in en eski villaları arasında olan Akasya Evleri’ni yeniden kurgulanan kütlelerle ve yeni mekan tanımlarıyla baştan yarattık. Tamamen yeni bir yapı gibi tasarımı ele alınan projede aslında eski bir villayı yenileme işlemi yaptığımız için bir çok kısıtlayan yapı unsuru projenin zorlu bir noktası haline geldi. Halihazırda ev içindeki galeri boşluğu çelik konstrüksiyon ile kapatıldı. Böylece birinci kat koridorunu oluşturan Türk evlerinde odalar arasındaki ilişkiyi kuran ‘’Sofa’’ dediğimiz mekanı oluşturduk.Titiz bir geometri ile tasarlanarak kişiyi bir keşif yoluna götüren ve odalar arasındaki ilişkiyi güçlendiren bu koridor Akasya | 21’e kimlik kazandırdı.

 Evin en çok zaman geçirilen alanı zemin katta; yaşam alanı, mutfak, arka mutfak, genel wc ve misafir ağırlanacak bir oda kurgulandı. Bununla birlikte yemek odasının tümü geniş yaşam alanına entegre edildi. Çocuklara ait yatak odaları ve bir oturma odası da birinci katta yerini alırken, ikinci ve en üst katta ebeveyn suiti olarak kurgulandı. Ev, bol doğal ışık alan, bahçeyle güçlü bir bağlantı kuran  ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapan epey geniş odalara sahiptir. Bu alanlara ek tasarlanmış her katta bulunan teraslar ve veranda ev sahibinin misafirleri ile keyifli sohbetlerine ev sahipliği yapacak, aynı zamanda park manzarasını eve davet ederek bağlantı kuracak. Böylece her ev sakinin kendine ait alanı, terası tanımlanacak.

 Birinci katta koridor, geometrisiyle ev sahibinin ihtiyaçlarına cevap olmasının yanında aslında sayıca fazla mekan içeren bu katta epeyce sakinlik sağlıyor. Bu sakinlik fikri, sade bir sıcak dokunuş için açık renkli ahşap kapılar ile tamamen işlevledirilmiş yatak odalarına kadar uzanırken, sıcak atmosferik duvar aydınlatmaları, çocukları kucaklayan rahat bir ortam yaratıyor. Evin iki çocuğunun odasından çıkılan geniş teras merdiven yüzeyine entegre tırmanma elemanları ve geniş oturma yüzeyleri ile samimi ve eğlenceli bir alan yaratır. Misafirlerine eşsiz bir deneyim sunar.

 Yapıda her katta perde kolonlar ile çevrelenmiş küçük alanlar mevcuttu. Bu alanlardan birini dışarıdan farklı bir kütle olarak hissettiğimiz malzeme ve işlev olarak ayrışan kitap okuma köşeleri haline getirdik. Böylece birinci kattaki sofanın bir ucunda bulunan kitap okuma köşesi sayesinde koridordan merdivene güneş ışıklarını ulaştırdık. Öğleden sonra güneş ışığı, okuma köşesine değerek geçer ve koridora yumuşak bir şekilde girerek dinlendirici bir ortam yaratır.

 Ebeveyn yatak odası suiti bir otel odasından beklenen tüm gereksinimleri karşılıyor. Katın tamamını yatak odası için ayırıp açık plan önerisiyle tüm ihtiyaçlara cevap verir hale getirdik. Evin mimarisi sebebiyle iç mekanda algılanan çıkıntılar giyinme alanı,ayakkabı çanta alanı,her kattaki okuma köşesi ve içinde minibarı bulunan küçük mutfak olarak kurgulandı. Çalışma alanı olarak kullanılan alana eşsiz masif bir masa tasarlandı. Ebeveyn banyosunu saran yeşil seramiklerin içerisinde küvet ve duş alanı tasarlandı.

Evin sabit mobilyaları, aksesuarları ve zemin tasarımında ahşap kullanımı ön planda olup; sıcak renk seçenekleri ile zarif bir paletle tasarlandı. Çoğunluğu açık renk olan bu eve doğal malzemeler ve dokular eşlik eder. İç mekanlar bu palet sayesinde ferah ve davetkar bir kimlik kazandı.

 

 Evin peyzaj tasarımında kütlenin etrafındaki adım taşları evi çerçeveler ve çim alanları sınırlar. Sebze bahçesi, depo, ağaç çevresi oturma ve birçok seçeneği ile bahçe çim alanı ve ahşap yüzeyleriyle denge içerisindedir. Masa tenisi bir beton yüzeyin üstüne kütlesel olarak yerleşerek, Akasya 21 bahçesinin beton mobilyası haline gelecektir. Bahçenin dokusunu ve karakterini büyük ölçüde belirleyen ağaç ev, çocuklar için bir alternatif olacaktır. Oldukça donanımlı ve kendine has tarzı ile Akasya I 21 her detayıyla ev sahibinin tüm isteklerine cevap olacak şekilde tasarlanmıştır.

bottom of page