top of page

Çerkezköy , Tekirdağ

center
sinema

01   /   2023

Sinema

Tasarımcı:  Anıl AKAY

               Rukiye GÜNEŞ

Tasarım-Proje

     Taahhüt

Çerkezköy Sinema projesi, daha önceden şantiyesi tamamlanan Tekirdağ Çerkezköy AVM projesinde yerini buldu. Tasarım, proje ve taahhüt adımları, ekibimiz tarafından sırayla tamamlandı.

Sinema için ayrılan alan, alışveriş merkezinin ikinci katında bulunuyor. Bizi ilk olarak düz bir hatta sırasıyla gişe ve büfe alanı karşılıyor. Mekanın geneline hakim olan loş atmosferi buradan hissetmeye başlıyoruz.

Sinema hattımızın başlangıcında dev büyüklükteki transparan led ekranımız bulunuyor. Bu ekran vizyondaki filmlerden kesitlerle akıştayken, transparan oluşu sebebiyle fuaye alanının alışveriş merkeziyle ilişkisini de kesmiyor.

Büfeden patlamış mısırınızı aldıktan sonra, filminizin başlamasını beklerken fuayede keyifle vakit geçirebilirsiniz. Fuayenin tavan tasarımı ele alınırken, alışveriş merkezinin aydınlığı ve salonların loşluğundan yola çıkıldı. Fuaye alanı bu iki zıt aydınlık düzeylerindeki mekanlar arasında köprü görevi görmekte.

Tam ortasından belirli aralıklarla kolonlar geçen fuaye alanımızda, tasarıma bu kolonları da dahil ederek iki koridor aksında iki farklı algı yaratmayı amaçladık. Salon girişlerinin olduğu koridorda, kapıları ana tasarıma katarak o duvarı bir bütün olarak ele aldık.  Girişlerin hemen yanında metal levhalar ile sınırlandırılmış hacimlerle ayırıp buralardan süzülen ışıkla salon numaratörlerimizi oluşturduk. Kapılardan kalan duvar yüzeylerinde ise mekanla bütüncül oturma ve bar birimleri tasarladık. Burada kullanılan kumaş kaplamalarıyla da mekanın akustik performansına pozitif etkide bulunmuş olduk. Koridorun karşı duvarını tamamen ayna ile  kaplayarak hem çok geniş olmayan fuaye koridorunu daha geniş algılatmış olduk hem de tavandaki ışık oyunlarını aynadan yansıtarak mekanın atmosferine katkı sağlamış olduk.

Salonların tasarımında bizi en çok düşündüren konu, kullanıcıların filmlerini en ergonomik şekilde izlemelerini sağlamanın yanında; olası bir kötü duruma karşı kaçış koridorlarını en efektif biçimde kullanabilmekti. Salon yerleşimlerimizi bu iki ana başlık çerçevesinde şekillendirdik ve iki tip salon elde ettik. İlk salon tipimiz 85.5 m² olup 64 kişiye hizmet ederken ikinci salon tipimiz 100.5 m² ve 72 kişiye hizmet etmekte. Böylece; 5 adet salondan oluşan sinemamız 457.5 m² alan ile aynı anda toplamda 336 kişiye eşsiz bir film deneyimi sunmakta.

Sinema salonlarının çözülmesi gereken en önemli değer akustik konfordur. Biz de bunu ayırıcı duvarlarda  gereken teknik katmanları uygulamanın yanı sıra zemin, duvar ve tavanda kullandığımız malzemeler ile çözümledik. Duvarda kullandığımız akustik panellerin arasına, her koltuk aksına denk gelecek şekilde led aydınlatmalar yerleştirdik. Aydınlatma rengi ve panellerin renklerindeki değişikliklerle de salonlarımıza farklı kimlikler kazandırmış olduk.

bottom of page